Schipperke / Šiperke

Šiperkes šķirne savu popularitāti ir iemantojusi Zviedrijā, Beļģijā, Somijā, ASV, arī Krievijā. Latvijā šiperkes ir ļoti nelielā skaitā – uz 2017.gada beigām bija 5 eksemplāri, jo tikai 2015.gadā bija ieradies pirmais šīs šķirnes pārstāvis. Viennozīmīgi, to popularitāte pieaugs, jo šiperkiem piemīt gan augsts intelekta līmenis, gan arī tie labi pakļaujas apmācībām, kā arī to piemīlīgais izskats un maigais raksturs, kā arī spēja lieliski saprasties ar bērniem, padara tos par labiem sabiedrotajiem.  Šiperku nelielais augums, ir piemērots dažādām dzīvesvietas platībām – kā dzīvoklī, tā arī privātmājā tie jutīsies omulīgi.

Raksturs

Šiperke ir enerģisks, jautrs suns, kas var būt gan ļoti kustīgs un darbīgs, gan arī modrs vērotājs. Nav uzticīgs pret svešiniekiem, uz aizdomīgām skaņām var reaģēt ar riešanu. Ar saprātīgu apmācību, riešanu var samazināt līdz minimumam. Sava saimnieka teritoriju sargās ļoti aktīvi. Ļoti mīl savu saimnieku un ģimenes locekļus, ir ārkārtīgi uzmanīgs un sirsnīgs komunikācijā ar bērniem. Šiperkes ir ļoti zinātkāri, ātri mācās, ar prieku sadarbojas ar saimnieku dažādās sportiskās aktivitātēs. Šiperkes ir gudri, bet arī ļoti lepni dzīvnieki, kuriem tāpat, kā citiem sugas brāļiem, ir nepieciešama ļoti agrīna socializācija.

Uzvedība

Šiperkes ir ļoti aktīvi un izturīgi, tiem patīk garas pastaigas, sportiskas aktivitātes. Suni pakāpeniski apmācot, tas ātri un bez iebildumiem pieņems ģimenes kārtības noteikumus un iekļausies saimes ikdienas ritmā. Un kā balva par pacietību šiperkēm jāsaņem krietna uzmanības un komunikācijas deva no sava saimnieka. Suns ir jāapmāca un jāiepriecina ar kopīgām regulārām aktivitātēm – kā fiziskām, tā arī garīgām. Svarīgi ir tas, ka šiperkes labi saprotas arī ar citiem dzīvniekiem ģimenē.

Kopšana

Šiperku kažoks ir samērā īss, bet ļoti blīvs, kas ārkārtīgi labi pašattīrās, neprasot ne trimmēšanu, ne apgriešanu. Vienīgais, kas ir nepieciešams kažoka kopšanai, ir regulāra ķemmēšana, lai palīdzētu apmatojumam atbrīvoties no vecās pavilnas. Izteikta apmatojuma maiņa ir 2 reizes gadā un ilgst aptuveni 2 nedēļas. Šajā periodā ķemmēšanai jābūt biežākai. Šiperku dzīves ilgums vidēji ir no 12 līdz 15 gadiem. Nekādas īpašas rūpes to veselības aprūpei nav nepieciešamas, gluži kā ierasts, regulāri jāveic pašsaprotamā higiēna- jārūpējas par ausu un acu tīrību, jāapgriež nagi. Kā arī, rūpēs par mājdzīvnieku, jāseko līdzi tā zobu veselībai un sabalansētam uzturam. Pareizi uzturēti un kopti, šiperkes ir ļoti veselīgi suņi.

Šiperke FCI šķirnes standarts Nr.83