Rally Obedience

Rally Obedience jeb paklausības rallijs ir ļoti demokrātisks sporta veids, kur saimnieks kopā ar suni veic dažādus uzdevumus, kas apgūti apmācības nodarbībās. Šis sporta veids Latvijā ir ienācis pavisam nesen.

Rallija būtība ir dažādu vingrinājumu izpilde, izejot trasi ar konkrētiem uzdevumiem. Uzdevumi ir atspoguļoti uz speciālām zīmēm, kuras izvietotas pēc sacensību tiesneša sagatavotas shēmas. Trasi pirms startiem, sacensību dalībnieki mācās iziet bez suņiem.

Rallijā ir 4 oficiālie līmeņi – klases:

  • Iesācēju klase,
  • Atklātā klase,
  • Čempionu klase.
  • Meistaru klase.

2 neoficiālās klases:

  • kucēnu/debitantu klase,
  • bērnu klase.

Šajā sporta veidā ir atļauta un īpaši atbalstāma pozitīvā komunikācija ar suni. Suni drīkst vārdiski uzmundrināt, slavēt visa starta garumā. Komandu izpildē sākuma klasēs papildus komandām drīkst izmantot žestus. Komandai un žestam jābūt ir vienlaicīgiem.

Neoficiālajās klasēs ir atļauts izmantot kārumus visas trases garumā, tomēr parādot, ka suns spēj fiksēt savu uzmanību arī netiešā kāruma klātbūtnē. Trasi var iet, sunim atrodoties pie pavadas, bet pavada nedrīkst būt nostiepta, kā arī tikt izlaista no hendlera rokām. Iesācēju klasē kārumus drīkst izsniegt sunim kā balvu tikai atsevišķos trases punktos. Noteikumi par pavadas izmantošanu ir aktuāli arī šajā klasē.

Uzdevumu skaits un sarežģītības pakāpe no klases uz klasi pieaug. Čempionu un meistaru klasēs uzdevumi ir jāizpilda ne tikai sunim atrodoties hendlerim kreisajā pusē vai frontāli, bet arī atrodoties pie labās kājas.

Rally obedience sportā pāreja no zemākas klases uz augstāku (izņemot neoficiālās klases), līdzīgi kā Obedience sporta veidā, ir pie noteikta punktu skaita sasniegšanas sacensībās. Ja ir sasniegts teicams rezultāts (vismaz 90% no kopējā maksimāli iespējamā punktu skaita), tad ir tiesības nākamajās sacensībās startēt secīgi austākā klasē. Ja pāris ir 4 reizes ieguvis teicamu rezultātu – turpmākajās sacensībās jāstartē jau nākamajā klasē.